10. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.
Tarih : 27 Mart - 27 Nisan 2008
Yer : Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi (Adana) / Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi (İstanbul)


10. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı’nın işbirliğiyle 27 Mart - 27 Nisan tarihleri arasında pek çok yerli ve yabancı tiyatro topluluğuna evsahipliği yaptı.
 

Festivalin açılış töreni Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde İl Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Emie, ve Adana Valisi İlhan Atış'ın yanı sıra seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Her yıl yaklaşık 20.000 seyirciye ulaşan Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde bu yıl 7'si yabancı 17 tiyatro topluluğu toplam 18 oyun sergiledi. Ayrıca, Festival süresince 3 yabancı ve 2 yerli tiyatro topluluğu Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde oyunlarını sahneleyerek İstanbul’daki tiyatroseverlerle de buluştu. Her geçen yıl artan bir ilgiyle izlenen festivalde eserler kapalı gişe oynanmakta.

 

Açılış töreninde İtalya'dan festivale katılan Amaranto Tiyatro Grubu tarafından infiorata tekniğiyle Kültür merkezi'nin bahçesine festival logosu yapıldı. İtalyan sanatçılar Kültür Merkezi bahçesinde yaklaşık 100 m2 alanda yaptıkları 10. yıl logosunu 4 saatlik bir çalışmayla gerçekleştirdi. Logoya son taşı Güler Sabancı koyarak infioratayı tamamladı.
 

Ankara Devlet Tiyatrosunun 25 sanatçısı izleyenlere 15 dakikalık müzikal gösteri sundu. Konuşmaların ardından 50 kişilik Kore Ulusal Dans Grubu'nun gösterisi bahçede kurulan özel sahne üzerinde izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Ödülünü alırken konuşma yapan Yıldız Kenter, bugünün kendisi için çok önemli olduğunu belirterek duyduğu heyecanı ve mutluğu dile getirdi.
 

Törende konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,tiyatronun dünyanın en eski sanat dallarından biri olduğunu söyledi. Sanatı "Dünyayı güzelleştirmek, yaşamın tadını çıkarmak" olarak tanımlayan Günay, insanlığın en büyük buluşunun sanat olduğunu vurguladı. Politikanın insanlığa hizmet, dünyayı güzelleştirmek için yapılması halinde kördövüşünden kurtularak sanat olacağını aktaran Günay, "Yaşadığımız coğrafyanın altındaki tarihi, sanatı, medeniyeti ortaya çıkarmalıyız. Bunun için Kültüre büyük işler düşüyor" dedi.
 

Daha sonra konuşan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 10 yıl önce yerel bir tiyatro şenliği olarak yola çıkılan festivalin, bugün çok sayıda yabancı tiyatro topluluğunun katıldığı uluslararası organizasyona dönüştüğünü belirterek, barış içinde birlikte yaşamanın tohumlarının yeşerdiği yerlerden biride hiç kuşkusuz tiyaro sahnesinin olduğunu dile getirdi. Sabancı, "Hangi dil, din ve ırktan olduğundan bağımsız, kültürler ve fikirler tiyatro sahnesinde çok daha sıkı bir biçimde bütünleşiyor" diye konuştu.

 

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Yıldız Kenter

Bu yıl gerçekleşen festivalin açılış töreninde “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” usta tiyatrocu Yıldız Kenter'e verildi. Ödülünü alırken konuşma yapan Yıldız Kenter, bugünün kendisi için çok önemli olduğunu belirterek duyduğu heyecanı ve mutluğu dile getirdi.

 

Festival başlamadan önce Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi gişesi önünde kuyruklar oluştu...

 

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası