13. Türkiye Halk Dansları Yarışması
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.
Tarih : 9 Mayıs 2005
Yer : Atatürk Kültür Merkezi/İstanbul
     
Birinci : Yalova Turizm ve Folklor Araştırma Geliştirme Derneği / Anamur Yöresi
İkinci : Tuana Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği / Trabzon Yöresi
Üçüncü : Turizm Gençlik Kulübü ve Halk Bilimi Araştırma Derneği (TUBİL) / Van Yöresi


Kültür Bakanlığı ve Hacı Ömer Sabancı Vakfı-Sabancı Vakfı tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Türkiye Halk Dansları" yarışmasının finali Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Yarışmanın finalini Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkan Sabancı ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı olmak üzere çok sayıda seçkin davetli izledi.
 

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye Halk Dansları Yarışması'nı yıllardır düzenleyen merhum işadamı Sakıp Sabancı'ya, yarışmayı 13 yıldır devam ettiren Hacı Ömer Sabancı Vakfı'na ve Vakıf Başkanı Güler Sabancı'ya teşekkür etti. Güler Sabancı da Türkiye'de ortak projeleri uzun süre başarıyla götürmenin son yıllarda gerçekleştirilmeye başlandığını belirterek, ''Sabancı Vakfı olarak sürekliliğe inanıyoruz. 31 yıldır inandığımız yolda Türkiye'nin gençleri için, eğitim ve kültür için elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışıyoruz.'' dedi. Güler Sabancı, Halk Dansları Yarışması'nın Türkiye'nin kültür renklerini taşıması açısından önemli olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından Türkiye 13. Halk Oyunları Yarışması'nda finale kalan 10 topluluk, 10 değişik yörenin oyunlarını sergiledi.
 

Sonuçlar final gecesinde açıklandı. Ödüller, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, Güler Sabancı ve merhum işadamı Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı tarafından verildi.
 

Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen defilenin de yer aldığı gecenin sunuculuğunu Halit Kıvanç üstlendi. Koreografisini Neşe Erberk'in hazırladığı Anadolu Kadın Giysileri Defilesi'nin de sunulduğu gecede, bir mankenin, üzerinde Sakıp Sabancı'nın kalp içindeki fotoğrafının bulunduğu ve ''Daima Gönlümüzde'' yazılı giysiyle salondaki izleyicileri selamlaması büyük ilgi gördü. Gecede Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu da bir konser sundu.

 

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası