8. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
8. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 8. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 8. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

 

Tarih : 27 Mart - 29 Nisan 2006
Yer : Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi (Adana) / Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi (İstanbul)


Nisan ayı süresince Hacı Ömer Sabancı Vakfı-Sabancı Vakfı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle Adana’da düzenlenen "8. Devlet Tiyatroları - Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali" kapsamında yer alan Danimarka ve İsviçre tiyatrosunun seçkin örneklerinin yanı sıra Türk tiyatrosundan da en beğenilen oyunlar ve farklı müzik türlerinin yer aldığı konserler Adana’daki Sabancı Kültür Merkezi’nde ve Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde sahnelendi.

 

Son dönemlerde ilgiyle izlenen Tiyatro Kedi’nin “Casablanca” adlı oyunu, Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği “Tartuffe” ve Zuhal Olcay ile Tilbe Saran’ın rol aldığı “Natalie” adlı oyunu da seyirciler tarafından beğeniyle izlendi.

 

Festivale Danimarka (Mektup ve Ölüm Sanatı), İsviçre (Merhaba Yarın), Mısır, Kırgızistan (Kral Lear) ve Almanya'nın (Şehrazat) yanı sıra pek çok saygın Türk tiyatrosu da dahil olmak üzere toplam 18 topluluk katıldı. Festivalin açılışı 27 Mart günü yönetmenliğini Halil Akarsu'nun yaptığı Haldun Taner'in "Eşeğin Gölgesi" adlı oyunuyla yapıldı. Ayrıca festival açılışı ile birlikte Adana Devlet Tiyatrosu’nun 25. yıl kutlama etkinlikleri de başladı.

 

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Macide Tanır

Festival açılışında "Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı Türk tiyatrosunun ünlü oyuncusu Macide Tanır'a verdi. Sabancı, 8 yıl önce ulusal düzeyde başlayan Sabancı Tiyatro Şenliği'nin uluslararası festival düzeyine geldiğini söyledi.

 

Güler Sabancı, 1 milyar dolarlık sosyal yatırım yaptıklarını da kaydederek, "Hani derler ya helal olsun, işte öyle. Bize bu topraklarda kazandıklarımızla yatırım yapmayı dedelerimiz, amcalarımız vasiyet etti." şeklinde konuştu.

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası