Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’ya, eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın kurduğu Clinton Küresel Girişimi tarafından, Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü (Clinton Global Citizen Award) verildi. Güler Sabancı, kadınlara ve kız çocuklarının insan haklarının geliştirilmesine yönelik ve Türkiye’nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi için yaptığı çalışmalar nedeniyle “Kurumsal Liderlik” (Leadership in Corporate Sector) kategorisinde ödüle layık görüldü. 

 

22 Eylül 2011 tarihinde New York’ta gerçekleştirilen törende konuşma yapan Eski ABD Başkanı Bill Clinton, Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü’ne layık görülen isimleri sıra dışı olarak niteleyerek, “Bu sıra dışı isimler eğitimin geliştirilmesi, sağlık imkanlarına erişim, çevrenin korunması gibi alanlarda yaratıcı çözümler bulmak için çalıştılar ve takdir edilmeyi hak ettiler.” dedi.

 

Sabancı Topluluğunun güçlü yönlerinden birinin işbirliğini, birlikte çalışmayı ve güçlü ortaklıkları teşvik etmek olduğunu belirten Güler Sabancı, “Sabancı Vakfı’nın bu çerçevede kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının iyileştirilmesi için Birleşmiş Milletler kurumları ve İçişleri Bakanlığımız ile birlikte çalıştığını söylemekten kıvanç duyuyorum. Filantropi konusundaki bu katılımcı ortaklık, alanında bir örnek teşkil etmiş ve gerçek bir fark yaratmıştır” dedi. Güler Sabancı’ya ödülünü takdim eden Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent ise yaptığı konuşmada: “Kadın haklarının da insan hakları kapsamında olduğu inancını geliştirmek üzere yaptıklarını, Türkiye'deki kadınlar ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirmeye yönelik aralıksız girişimlerini göz önüne alarak, Güler Sabancı’ya ‘Küresel Vatandaşlık’ Ödülü’nü sunmaktan keyif duyuyorum” dedi.

 

Dünya sorunlarına yenilikçi çözümler geliştiren ve uygulayan dünya liderlerini bir araya getiren Clinton Küresel Girişimi 2005 yılında eski ABD Başkanı Bill Clinton tarafından kuruldu.Girişim tarafından 2007 yılından bu yana verilen ödül daha önce Warren Buffet’in oğlu ile gelini Jennifer Buffet-Peter Buffett,  iş dünyasından Coca Cola Eski Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell, Avon Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Andrea Jung ile TNT CEO'su Paul Bakker layık görülmüştü.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız…

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası