Derviş Baba Kahvehanesi (Sezon 07 - Bölüm 10)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

GÖRDÜYSEM, DUYDUYSAM, SORUMLUYUM

 

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçan resmi rakamlara göre 2 milyon 250 bin Suriyeli bugün Türkiye’de yaşıyor. Mültecilerin bir kısmı çadır kentlerde kalırken binlerce Suriyeli de şehirlerde normal hayatını sürdürmeye çalışıyor.

 

Bugün Türkiye’de sokakta yaşayan insanların, mültecilerin, yardıma ihtiyacı olanların yardımına koşan o insanların sorunlarını gören, duyan ve bundan sorumlu hisseden kişiler ve oluşumlar var. Bunlardan bir tanesi de Derviş Baba Kahvehanesi. Derviş Baba Kahvehanesi, bundan 7 yıl önce üç arkadaş Musa Dede, Tayyar Baba ve Ali Denizci tarafından kuruldu.  

 

Derviş Baba Kahvehanesinde bütün sistem gönüllülük esasına dayanıyor. Suriyeli çocuklara verilen Türkçe kurslarından başka İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça dillerinde onlarca kişiye dil eğitimi veriliyor. Ayrıca keman, gitar, ritim, piyano, solfej, şan kursu gibi farklı kurslar da düzenleniyor. Düzenlenen kurslar tamamen ücretsiz ve eğitim verenlerin tamamı da gönüllü...   

 

Derviş Baba Kahvehanesi her ay yaklaşık 2.000 bin aileye düzenli olarak erzak yardımı yapıyor. Her hafta 200 çocuğu ücretsiz olarak kültürel etkinliklere götürüyor. Bu tür girişimlerin yanı sıra bugüne kadar bedensel engelliler için yaklaşık 700 akülü araba ihtiyaç sahiplerine gönüllüler tarafından ulaştırıldı. Bütün bu çalışmalar sayıları 20.000’e ulaşan gönüllü ağı tarafından yürütülüyor.

 

Derviş Baba Kahvehanesi, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin yolda kalanın, ihtiyacı olanın yardımına koştu. Kahveye gelen ve yardım isteyen hiç kimseyi geri çevirmedi. Bu toprakların temel değerlerinden olan yardımlaşmayı yeniden harekete geçirdi. Hem yardımlaşma kültürümüzde, hem de yolu Derviş Baba Kahvehanesine düşen on binlerce insanın hayatında kocaman bir fark yarattı.

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası