Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler Çalıştayı

Sabancı Vakfı, “Çocuk Gelinler” konusuna dikkat çekmek amacıyla Girls Not Brides platformunun organize ettiği “Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler” toplantılarına ev sahipliği yaptı.

 

3 gün sürecek toplantıların açılışı, 11 Şubat’ta Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Girls Not Brides Global Koordinatörü Lakshmi Sundaram ve Pakistan’da Blue Veins isimli sivil toplum kuruluşunun Program Koordinatörü Qamar Naseem’in katılımıyla Sabancı Center’da yapıldı.

 

Açılış toplantısında, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı olarak uzun yıllardır kadınların ve kız çocuklarının haklarının geliştirilmesi için çalıştıklarını belirterek “Çocuk Gelinler’in önlenmesine  karşı güç birliği yapmak ve dünyanın dikkatini bu soruna çekmek için ülkemizde düzenlenen toplantılara ev sahipliği yaparak mücadelemizi küresel boyuta taşıyoruz” dedi.

 

Çocuk evliliklerinin yalnızca güç birliği ile çözülebilecek büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Lakshmi Sundaram ise, “Türkiye, yenilikçi çözüm yöntemleri ile çocuk gelinlere son verebilecek büyük bir potansiyele sahip. Küresel kalkınma hedeflerini etkileme gücünü elinde bulunduran Türkiye, çocuk evliliklerini azaltmanın bu hedeflerin içinde yer almasını ve genç kızların refah durumunun göstergesi olarak belirlenmesini sağlayabilir” dedi.

 

Pakistan’da faaliyet gösteren Blue Veins isimli sivil toplum kuruluşunun Program Koordinatörü Qamar Naseem ise, “Eğer Türkiye, alacağı önlemlerle çocuk evlilikleri sorununun çözümüne liderlik ederse, yalnızca Türkiye’de yaşayan kız çocuklarının değil, bu sınırların ötesinde yaşayan milyonlarca kız çocuğunun da hayatını etkilemiş ve değiştirmiş olacak” açıklamasında bulundu.

 

Çalıştay Hakkında

“Çocuk Evliliklerine Beraber Son Verebiliriz: Ülkelerden Örnekler” çalıştayına, uluslararası çocuk gelinler platformu “Girls Not Brides: Çocuk Yaşta Evliliğe Son Vermek için Küresel Girişim”e üye olan Afrika, Güney Asya, Avrupa ve Amerika’dan 52 sivil toplum temsilcisi katıldı.

 

Sabancı Vakfı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıların amacı, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının “Çocuk Gelinler” konusunda işbirliği yapmasına, küresel boyutta sosyal politikalar ve programlar geliştirilmesine katkı sağlamaktı. Üç gün süren toplantılarda katılımcılar, “Çocuk Gelinler” konusundaki çalışmalarını, deneyimlerini ve çözüm önerilerini paylaştılar.

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası