Girls20
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Girls20 Girls20 Girls20 Girls20 Girls20 Girls20 Girls20 Girls20 Girls20

Sabancı Vakfı’nın ev sahibi ve ana destekçisi olduğu G(irls)20 Zirvesi 2015, 5-6 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Odak noktası kadınların işgücüne katılımını artırmak olan zirvede, “istihdamın önündeki kültürel, sosyal ve politik engeller” ve “kadınlar için iş yaratabildiği kanıtlanan en iyi uygulamalar” gibi başlıklar yer aldı.

 

Açılış konuşmasında 21. yüzyılın kadının yüzyılı olacağına inandığını, belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı; “Bugün kadının ekonomik hayata katılımının önündeki en büyük engel, kadınla erkeğin eşit olarak görülmemesi. Toplumdaki bu algıyı kırmadığımız sürece eğitimde, politikada, iş hayatında kadını göremeyiz. Kadının ekonomik hayata katılımı için kadınla erkeğin eşit olması gerekiyor. Bu bir ayrıcalık değil, haktır. Kadınlar ‘ayrıcalık’ değil ‘eşitlik’ istiyor. İşte bu nedenle Sabancı Vakfı’nda yaptığımız çalışmalarda “meselenin köklerine inmeye” gayret ediyoruz. Kadına ayrıcalık değil, eşitlik tanıyan çalışmalara destek veriyoruz.”  dedi.

 

Türkiye’den ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen konuşmacıların bir araya geldiği G(irls20) zirvesi katılımcıları arasında OECD, Carlson-Rezidor, Dünya Ekonomik Forumu, FBI, Korn Ferry, IFC gibi kurumların liderleri yer aldı. Diğer katılımcıların yanı sıra zirveye dünyanın dört bir yanından gelen ve zirveye adını veren 27 genç lider kadın da katıldı.

 

G(irls)20’nin bir diğer amacı da genç lider kadınları güçlendirmek ve kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlamak oldu. Bu amaç doğrultusunda, titiz bir eleme süreciyle G(irls) 20 delegesi olacak genç kadınlar seçildi, liderlik ve iletişim becerileri kazandırıldı ve kamu, sivil toplum ve özel sektörden liderler ile buluşmaları sağlandı. Delegeler, G(20) liderlerine, kadının ekonomik hayata katılımını artırma konusunda tavsiyeler içeren bir bildiri hazırlayarak sundular. İngilizce bildiri için tıklayınız. G(irls)20 hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası