Leyla Karabulut (Sezon 06 - Bölüm 12)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

Küçük Şehrin Büyük Kadınları


Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun on ikinci Fark Yaratan’ı Leyla Karabulut oldu.


Leyla Karabulut, 2002 yılında Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurdu. Derneğin kurucusu ve başkanı Leyla Karabulut, yardım faaliyetleri yerine kadınların hayatında kalıcı etki yaratacak, onları sosyal hayata katıp üretime yönlendirecek projelere odaklandı. Kurduğu dernekte kadınlara el becerilerinden aşçılık derslerine, yöresel kıyafet üretiminden seramik kurslarına kadar birçok imkân sağladı.


SODES ve AB projeleriyle de desteklenen dernekte, bugüne kadar 500 kadın hem para kazandı, hem de yeni bir meslek öğrendi. Yöresel Yemeklerle İstihdam projesiyle yaklaşık 30 kadın yöresel yemekler eğitimi aldı, aralarından 6 kişi apart otellerde aşçı olarak çalışmaya başladı. Avrupa Birliği’nin finansmanı ile yürütülen Yaşayan Küçük Şehrin Büyük Düşünen Kadınları Projesi’nde de ilde oluşturulan kadın merkezi ile kadınların farklı konularda desteklenmesi sağlandı. Bu kapsamda kadınlara yönelik mesleki eğitim faaliyetleri yürütüldü; ihram ürünleri tasarımı ve kitre bebek uygulamaları ile 30 kadına eğitim verildi. Merkezde kadınlara yönelik iş ve yönetim danışmanlığı, hukuki danışmanlık ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün destekleri ile psikolojik danışmanlık hizmetleri sağlandı.


Bayburt'ta Leyla Karabulut'un kurduğu dernekte çalışmaya başlayan kadınların yaşam tarzları değişti. Leyla Karabulut, sosyal yaşamda kısıtlı olarak yer aldığı bir şehirde onların topluma katılım süreçlerine yardımcı oldu. Hayata karşı duruşlarını güçlendirdi. Onlarca kadının ekonomik özgürlüklerini kazanmasına aracı oldu. Hem kendi hayatında, hem de Bayburtlu kadınların hayatında kocaman bir fark yarattı.

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası