Mustafa Sarı (Sezon 01 - Bölüm 04)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

Haftanın Fark Yaratanı;  Van Gölü'nde Nesli Tükenen Balıkların Koruyucusu Prof. Dr. Mustafa Sarı

 

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen ''Fark Yaratanlar'' programının  25 Ekim 2009 tarihindeki konuğu, Van Gölü’nde inci kefali üretimi için çevre ve ekonomi alanında çalışmalar yapan Mustafa Sarı.

 

Sarı, dört yüz kilometre olan Van Gölü çevresini av zamanları yılın belirli aralıklarıyla dolaşıp kaçak balıkçılığı önlemek için çalışmalar yapıyor. 1996 yılında 3.5 milyon dolar olan inci kefalinden sağlanan gelirin, 2009 yılında 7 milyon dolara çıkmasında büyük katkısı olan Prof. Sarı, aynı zamanda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapıyor.

 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlayan Mustafa Sarı, 1992 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 17 yıldır Van Gölü'ndeki balıklar, göldeki balıkların popülasyonu ve kaçak balıkçılığı önleme üzerine araştırmalar yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu Doğa Gözlemcileri Derneği'nin başkanlığını sürdürüyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst&Young ve Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği 'Yılın Girişimcisi Yarışması'na ilk kez eklenen 'Yılın Sosyal Girişimcisi' kategorisinde finale kalarak başarılarını tüm Türkiye'ye duyurdu. Van Gölü'nde inci kefalinin daha verimli avlanmasını sağlayan girişim modeliyle, 2008'de İsviçre'de Schwab Vakfı Sosyal Girişimciler Zirvesi'nde Türkiye'yi temsil etti. ABD'de bulunan ASHOKA Vakfı tarafından 'sosyal girişimci' olarak seçildi.

 

Dört yüz kilometre olan Van Gölü çevresini, av zamanları, yılda on kez dolaşıp kaçak balıkçılığı önlemek için çalışmalar yapmakta. Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan nesli tükenmekte olan inci kefalini yok olmaktan kurtarıp, üretimini artırmak için çalışmalar yaptı. Yaklaşık on yıl boyunca kendi imkanları ve tanıdık çevresiyle araştırmalarını sürdüren Sarı, 2001 yılında Birleşmiş Milletler'e başvurdu. Çalışmalarını bu kurumun desteğiyle yürütmeye devam etmekte. Bir metrekare ağdan iki-üç kilo balık çıkarken, bugün sekiz kiloya ulaşılmış durumda. 1996 yılında avlanan on beş bin ton balığın on iki bin tonu kaçak olarak avlanırken, bugün on bin tonun sadece dört bin tonu kaçak olarak avlanıyor.

 

Daha fazla bilgi için:

www.dogagozculeri.org

www.incikefali.net

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası