Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

2011 Yılı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics) / Atina

25 Haziran-4 Temmuz 2011 tarihleri arasında Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen 180 ülkeden 22 farklı spor dalında 7.000 özel sporcunun mücadele ettiği, 13’üncü Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'nda basketbol, voleybol, yüzme, futbol, atletizm,  jimnastik ve masa tenisi branşlarında birincilik elde eden toplam 36 özel sporcu “Sakıp Sabancı Spor Ödülü” almaya hak kazanmıştır.

 

Ödül alan sporcular aşağıda belirtilmiştir:

11'li Futbol Ahmet Çolak Basketbol Besna Sosyal
11'li Futbol Bekir Kuran Basketbol Bilge M. Koçak
11'li Futbol Burak Korkmaz Basketbol Cansu Turgut
11'li Futbol Duran Elmalı Basketbol Ebru Demir
11'li Futbol Ekrem Kara Basketbol Eda Göloğlu
11'li Futbol İsa Gümüş Basketbol Elif Genç
11'li Futbol Mustafa Sünbül Basketbol Ferda Yalar
11'li Futbol Sabri Erten Basketbol Gökçe Güngör
11'li Futbol Samet Tanrıöver Basketbol Zeynep Turan
11'li Futbol Sergen Üstün Voleybol Aydın Horzum
11'li Futbol Sezgin Balaban Voleybol Mahmut Keyik
11'li Futbol Sinan Albaş Voleybol Oğuzhan Turşucu
11'li Futbol Yalçın Kavra Voleybol Ramazan Altun
11'li Futbol Yasin Kiraz Voleybol Savaş Turgay
11'li Futbol Yunus Akkaş Voleybol Şahin Diker
Masa Tenisi Erhan Ülker Atletizm Ayhan Aydın
Masa Tenisi Mustafa Duduoğlu Atletizm Tuğba Eskin
Yüzme Ömercan Karşılıklı Jimnastik Burhan Arınık

 

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, 2011 yılı Spor Ödülleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Sakıp Sabancı’nın sağlığında hayata geçirdiği ve Sabancı Vakfı olarak her yıl devam ettirdiğimiz ödül programlarıyla, eğitim sanat ve spor dallarındaki başarıları takdir ediyoruz. Sakıp Sabancı Spor Ödülleri ile Türk sporuna katkı sağlamak ve sporcularımızı desteklemek sporcularımız kadar bizleri de gururlandırıyor. Özel olimpiyatlarda birincilik kazanan özel sporcularımız bize sporun gücünün her engeli aştığını bir kez daha ispatladı. Sporcularımızın, Sabancı Vakfı’ndan aldıkları destekle gelecekte de nice başarılara imza atacağına ve ülkemizi dünya çapındaki organizasyonlarda başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz” dedi.

 

2007 Yılı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics) / Shangay

1 - 11 Ekim 2007 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shangay şehrinde düzenlenen Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'na (Special Olympics), Türkiye atletizm, basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi, bowling, jimnastik ve yüzme branşlarında toplam 62 özel sporcu ile katıldı. 150’den fazla ülkeden yaklaşık 7 bin sporcunun mücadele ettiği olimpiyatlarda Türk sporcular 15 altın, 22 gümüş ve 18 bronz madalyayla toplam 55 madalya kazandılar.

 

16 Mayıs 2008 tarihinde Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi’nde düzenlenen törenle Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Dilek Sabancı tarafından ödülleri verilen sporcular aşağıda belirtilmiştir:

 

Atletizm Veysel Tuvgan   Yüzme Hüseyin Akgöz
Atletizm Filiz Polat   Yüzme Özden Turanlı
Bowling Gizem Palabıyık   Yüzme Nazan Çaçan
Bowling İzlem Kaynak   Yüzme İsmail Cem Aksu
Bowling Barış Dilekli   Yüzme Durducan Dostum Nevruz
Bowling Özer Yiğiter      

 

Törende bir konuşma yapan Dilek Sabancı, babası merhum Sakıp Sabancı’dan bayrağı devraldığını ve bu nedenle mutlu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ben de babamın vasiyetini yerine getirerek bizlere büyük gurur yaşatan olimpiyat şampiyonlarımızı Sabancı Vakfı’nın desteğiyle ödüllendirmek istiyorum. Sakıp Sabancı’nın adını taşıyan bu ödül engelli sporcularımızın elde ettikleri başarıların ödüllendirilmesinin yanı sıra bir teşekkür aslında. Elde ettikleri başarı, bizlere yaşattıkları gururun teşekkürü”.

 

1995-2004 Yılları Arasında Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunlarına (Special Olympics) Katılarak Sakıp Sabancı Spor Ödülü Alan Sporcular

 

2004 Yılı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics)

Yüzme Reha Arzu Bahtiyar
Yüzme Erdoğan Sarali
Atletizm İlknur Çetinkaya
Atletizm Seher Uzun
Atletizm Sezer Koşucu
Artistik Jimnastik Berk Canbulat

  

 2000 Yılı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics)

Yüzme Reha Arzu Bahtiyar
Artistik Jimnastik Berk Canbulat
Atletizm Erol Onbaşıoğlu
Atletizm Hakan Irmak
Artistik Jimnastik Hasibe Korkmaz
Atletizm Nurettin Gürbüz
Artistik Jimnastik Özden Turanlı
Artistik Jimnastik Ramazan Kocabaş
Yüzme Salih Genç
Atletizm Yaşar Güven
Atletizm Zekiye Emre
Yüzme Erdem Murat Renda
Yüzme İrem Uyanık
Atletizm Gülçin Karandere

 

1999 Yılı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics)

Uzun Atlama Aykut Bora Gözükara
Artistik Jimnastik Celal İlhan
Artistik Jimnastik Erdoğan Erdağ
Yüzme Hande Özyer
Masa Tenisi  Mustafa Duduoğlu
Koşu-Gülle Özcan Altun
Koşu  Özkan Karamahmutoğlu
Koşu  Yaşar Güven
Yüzme Fatih Türkmen
Yüzme Meltem Özkan
Yüzme Bora Tokmakçıoğlu
Yüzme Zeki Elik

 

1995 Yılı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları (Special Olympics)

Atletizm Şerif Çetiner
Atletizm Erdoğan Adadan
Atletizm Özkan Karamahmutoğlu
Atletizm Fatih Yazgören
Atletizm Mehmet Kayhan
Atletizm Özgür Okumuş
Yüzme Emre Kaplayan
Yüzme Murat Akın
Yüzme Bora Tokmakçıoğlu
Yüzme Emin Doğan

 

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası