Selma Demirelli (Sezon 02 - Bölüm 25)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

Haftanın Fark Yaratanı; Kadınlara Umut Olan Selma Demirelli

 

"Fark Yaratanlar" programının 21 Nisan 2011 tarihindeki konuğu, Düzce'de yaşanan deprem felaketinin ardından eşini ve ailesini kaybeden ama hayata dört elle sarılmayı başaran Selma Demirelli.

 

Depremin ardından hayata dört elle sarılan Demirelli, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV), Düzce'de faaliyet gösteren Kadın ve Çocuk Merkezi'nde çalışmaya başladı. 2002 yılında, depremzede kadınları bir araya getirerek, ekonomik ve barınmayla ilgili sorunlarına çözüm üretmek amacıyla, "Nilüfer Kadın, Çevre ve İşletme Kooperatifi"ni kurdu.

 

Selma Demirelli'nin girişimiyle kurulan kooperatif, Türkiye'nin birçok bölgesinde yaşayan dar gelirli kadınların ekonomik hayata katılımı için önemli bir model teşkil ediyor.

 

Türkiye'de bir ilk olan kadın yapı kooperatifini kuran Demirelli, kadın girişimciliğini destekleyerek, kadınların iş kurmaları ve ekonomik anlamda özgürlüklerini kazanmaları için, gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına olanak sağlıyor. Kadının ekonomik hayata katılımı için çocuk bakımının önemini de dikkate olan kooperatif, 0-12 yaş arası çocukları olan kadınlar için bünyesinde bir çocuk merkezi oluşturuyor. 0-6 yaş arası çocukların okul öncesi eğitimlerine de destek olan merkez, daha ileri yaş gruplarında olan çocuklar için ise kültürel ve sportif faaliyetler düzenliyor.

 

Bugüne kadar kooperatif sayesinde, 500 çocuk yuvadan yararlanırken, 48 kadın konut sahibi oldu. 2000 kadına ve çocuğa erken çocukluk eğitimi ve gelişimi alanında destek verildi, 250'ye yakın kadının mikro krediden yararlanması sağlandı.

 

Daha fazla bilgi için:

http://niluferkadinlar.com/

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası