Şengül Akçar (Sezon 01 - Bölüm 32)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

Haftanın Fark Yaratanı; Kadınların Ekonomik Gelişimine Destek Veren Şengül Akçar

Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçen ''Fark Yaratanlar'' programının 23 Mayıs 2010 tarihindeki konuğu, kurucusu olduğu Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla, kadınların ekonomik ve kişisel imkânlarını geliştirmeyi amaçlayan Şengül Akçar.
 

Şengül Akçar, 1986'da dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmek amacıyla kurulan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV) kurucusu. Akçar, KEDV ile Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen mikro-kredi uygulamasını, MAYA'yı hayata geçirdi. KEDV'in bir iktisadi işletmesi olarak Haziran 2002'de faaliyete başlayan MAYA, küçük çaplı işleri olan dar gelirli kadınlara, işlerini geliştirebilmeleri ve ekonomik hayata aktif olarak katılabilmeleri için küçük miktarlarda kredi veriyor.
 

Merkezi İstanbul'da olan MAYA, operasyonlarına 1999 depreminden en çok etkilenen illerden biri olan Kocaeli'nde başladı. Kocaeli'nde Ağustos 2002'de, İstanbul'da Haziran 2003'te, Düzce'de Ağustos 2004'te, Sakarya'da da Kasım 2005'te ilk kredilerini verdi. MAYA aracılığıyla bugüne kadar toplam 8.497 adet kredi verildi. Verilen kredilerin toplam meblağı ise, 7 milyon TL'yi geçti.
 

Şengül Akçar'ın yönetimindeki KEDV, Sabancı Vakfı'nın yürüttüğü 2009 Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında da mikro girişimci kadınları desteklemek için geliştirdikleri projelerine destek aldı. Proje kapsamında mikro girişimci kadınların işlerini daha sürdürülebilir ve kalıcı yapabilmeleri için internet üzerinden Mikronet: Mikro Girişimci Kadınlar İş Portalı kuruldu. Portal üzerinden 1.200 mikro girişimci kadının işleri için gönüllü mentorlardan destek alması ve kendi aralarında tecrübe ve bilgi paylaşımı ağı oluşması planlanmakta. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen mikro girişimci kadınlar ise, bu hizmetten yararlanabilmeleri için temel bilgisayar eğitimi alıyorlar.
 

Şengül Akçar, ayrıca KEDV aracılığıyla kadınlar açısından öncelikli olan Erken Çocukluk Eğitimi, Kapasite Geliştirme, Ekonomik Geliştirme ve Afete Hazırlık konularında programlar geliştiriyor ve uyguluyor. Aynı zamanda bu programların yerel kadın grupları tarafından yaygınlaştırılmasına destek veriyor. Ayrıca, KEDV bugüne kadar 12 ilde yaklaşık 20 bin kadına istihdam sağladı.

 

Daha fazla bilgi için:
www.kedv.org.tr
www.girisimcikadin.org

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası