Süleyman Akbulut (Sezon 06 - Bölüm 10)
Yazı boyutunu büyüt Yazı boyutunu küçült
Get the Flash Player to see this player.

Engellilerin Hak Arayışının Temsilcisi: Süleyman Akbulut


Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun onuncu Fark Yaratan’ı Süleyman Akbulut oldu.


Yirmili yaşlarınızın başında bir gecede hayatınız değişse ne yapardınız? İşte bu sorunun cevabı bedensel engelli Süleyman Akbulut’un hikâyesini anlatıyor… Süleyman Akbulut, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde öğrenim görürken, 1991’de geçirdiği bir trafik kazası sonucu belden aşağısı felçli hale geldi. 1998 yılından sonra, engelliler konusunda faaliyet gösteren kuruluşların yönetimlerinde görev aldı. 2008 yılına kadar Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde çalışmalarda bulunan Süleyman Akbulut, daha sonra kurduğu Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği ile birlikte 40 tane sivil toplum örgütüne eğitimler verdi. Sivil toplum alanındaki çalışmalardan, kamusal alandaki hukuk mücadelelerine kadar derneklere birçok noktada yol gösterdi. Bu derneklerin kapasitelerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptı.


Süleyman Akbulut engellilere yönelik yardım temelli çalışmalardan hak temelli çalışmalara geçişte önemli bir rol üstlendi. Hak temelli mücadelenin diğer STK’lar tarafından da yürütülmesi için platformlar oluşturdu. Bu çalışmaları yaparken engelli bireylerin topluma katılımına ilişkin verilerde eksiklikler olduğunu fark eden Süleyman Akbulut, yürüttüğü projelerde bu verilerin kayıt altına alınmasını sağlayarak düzenleyici ve kural koyucu kurumların çalışmalarına temel oluşturdu.


Süleyman Akbulut kendi engelinden dolayı hayata küsmedi, sokağa çıktı. Kendisi gibi milyonlarca engelli için mücadele etti. Erişimin, topluma eşit katılımın engelliler için bir lütuf olmadığı, onların uluslararası yasalarla tanınmış yasal hakları olduğu anlayışını sivil toplumda yaygınlaştırmak için çalıştı. Onlarca sivil toplum örgütünün gelişmesine yardımcı oldu. Milyonlarca engellinin hayatına kimsenin görmediği dokunuşlarda bulundu. Hem kendi hayatında, hem de Türkiye’deki 8 milyonun üzerindeki engellinin hayatında kocaman bir fark yarattı.

Üyelikler | SSS | Basın Haberleri | Sosyal Medya | Multimedya Galeri | Logo Kullanımı | Site Haritası | İletişim
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
Sabancı Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.   Sabancı Vakfı Facebook Sayfası   Sabancı Vakfı Twitter Sayfası